(Marie Čermínová) Toyen 1902—1980

Portrét Andrého Bretona 1950

Olej, plátno, 50,5 x 67 cm
V pravo dole "a André Breton Toyen 18. II. 1950".

Sjednat návštěvu v sídle fondu

Portrét Andrého Bretona předala Toyen 18. února 1950, tedy v předvečer jeho 54. narozenin, nepochybně v kavárně na Place Blanche č. 3, při pravidelné narozeninové oslavě. Nebyl to ale jako jindy obyčejný dárek v podobě knihy nebo grafiky; tehdy předávala něco nadobyčej významného. Přinesla to narolované na dřevěné tyčce a svůj dar rozbalila jedním gestem. Viděli to všichni jasně. Před nimi se rozvinul Bretonův portrét, ale mohl by to být i mezinárodní prapor surrealismu.

Tři přes sebe položené trojúhelníky, z nichž svrchní nesl portrét zakladatele surrealistického hnutí a dva spodní symboliku tří živlů, tří základních elementů světa a možná také mnohotvárné a impulzivní Bretonovy povahy. Proto tu voda, čtvrtý element, zdánlivě chybí. Není tomu ale tak ve skutečnosti, voda je samým centrem obrazu, a v ní je Breton sám (narodil se ve znamení Ryb) a téma vody je jedním z klíčových slov Bretonovy poezie (Vzduch vody, L'air de l'eau, 1934). Před očima mu plane oheň, společensky nejdynamičtější živel; do vlasů a očí mu usedá letící hejno ptáků, vzdušná plocha jako by vznikala z par a země ze sopečného nebo hvězdného výbuchu. Oba magnetizující kameny prostupují všemi třemi trojúhelníky, jako by to byla legendární „magnetická pole“, spojujíce je do jednoty světa i lidské povahy.

Obraz visel dlouho v Bretonově ateliéru, po jeho smrti však ve zmatku zapadl za skříň a během soupisu pozůstalosti byl prohlášen za ztracený. Při stěhování nábytku byl v roce 2004 objeven a stal se součástí jedné z nejvýznamnějších sbírek surrealistického hnutí na světě, tedy sbírky manželů Cullenových v americkém Houstonu. Nebýt toho, že zapadl za skříň a unikl tak státnímu nákupu, mohl dnes viset na slavné Zdi André Bretona v Centre Pompidou. Současně je zřejmé, že je jedním z nejosobnějších, a tedy možná i nejcennějších artefaktů mezinárodního surrealistického hnutí vůbec.

André Breton, 1950

Literatura

Victor Casters: André Breton, Paris 1952.

Cullen Collection, Houston 2011.

Czech Avantgarde Art from the Roy and Mary Cullen Collection, Londýn, Sotheby’s 2014.

Pavel Chalupa, Antoine Marés, Za Československo, pocta neexistující zemi, Praha 2016.

José Jimenéz Jimenéz, Monique Sebbag, Somos plenamente libres. Las mujeres artistas y el surrealismo, Malaga, Museo Picasso 2017.

Provenience

Sbírka André Bretona.

Prodáno na aukci v Paříži 21. 3. 2004.

Sbírka manželů Cullenových, Houston, USA.

Czech Avantgarde Art from the Roy and Mary Cullen Collection, Londýn, Sotheby’s, 12. 11. 2014.