Paříž vzdává poctu Kupkovi, Pro arte zapůjčuje kresby do Grand Palais

5. březen 2018 - 17:46

Výjimečná retrospektivní výstava FRANTIŠEK KUPKA: PIONNIER DE L’ABSTRACTION, probíhající od 21. března do 30. července 2018 v pařížském výstavním sále Grand Palais, mapuje umělecké stopy Františka Kupky od symbolismu po moderní abstraktní umění, k jehož zakladatelům je právem řazen.

Tři sta vystavených maleb, kreseb či satiristických ilustrací, knih a dokumentů znovu oživí a odhalí jedinečnou osobnost nejvýznamnějšího umělce s českými kořeny. Výstava nás provede Kupkovým uměleckým i intelektuálním směřováním a nechá nás plně se ponořit do jeho niterného světa bohatého na barvy, formy, tvary – či symboly, metafory a hlubší ideje.

Výstavu pořádá Réunion des Musées Nationaux-Grand Palais ve spolupráci s pařížským Centre Pompidou, Národní galerií v Praze a helsinským Muzeem umění Ateneum. Ve Valdštejnské jízdárně Národní galerie v Praze bude výstava v obměněné podobě k vidění od 7. září 2018, v Helsinkách pak na jaře následujícího roku.

Investiční fond Pro arte na výstavu zapůjčil deset mistrných tušových kreseb z cyklu Člověk a Země Élisée Recluse. Jedná se o vrcholné dílo Kupkova figurativního (umělecky) a anarchistického (myšlenkově) období s vysokou výpovědní hodnotou o stavu moderní společnosti. Významná část cyklu bude v letních měsících vystavena v Alšově jihočeské galerii při příležitosti oslav 100. výročí založení samostatného Československa.

Více informací na odkazu zde.