Obraz Ráj černochů od Toyen na výstavě Henriho Rousseaua v Národní galerii

14. září 2016 - 12:21

 

Srdečně zveme do Národní galerie v Paláci Kinských, kde bude v rámci výstavy Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj vystaven i obraz Ráj černochů od Toyen. Pražské pokračování výstavy, která v pařížském Musée d’Orsay zlomila návštěvnický rekord desetiletí, trvá od 15. 9. 2016 do 15. 1. 2017.

Anotace výstavy je převzata ze stránek Národní galerie.

Henri Rousseau, zvaný Celník (1844–1910), patří k nejvýznamnějším umělcům přelomu 19. a 20. století. Svým dílem zaujal nejen intelektuály jako byli Guillaume Apollinaire a sběratele – například Wilhelma von Uhde, ale také řadu malířů. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso, Frida Kahlo ad. Jako svůj inspirační zdroj ho vyzdvihovala zejména skupina Der Blaue Reiter v čele s Wassily Kandinskym.

Výstava je realizována ve spolupráci s pařížským Musée d’Orsay na základě konceptu, který připravila Gabriella Belli (Fondazione Musei Civici di Venezia) a Guy Cogeval (Musée d’Orsay). Autoři Rousseaua zasazují do kontextu ostatních neméně významných umělců a snaží se vysledovat podněty spojené s archaičností, klasičností a svébytnou vizí realismu. Národní galerie v Praze představí Henriho Rousseaua na podzim roku 2016 po skončení výstavy v Musée d’Orsay. Výběr z pařížské expozice bude doplněn o díla českých umělců jako jsou Otto Gutfreund, Jan Zrzavý nebo Toyen, která přiblíží působení malíře na domácí prostředí. Na výstavu budou zapůjčena díla z řady prestižních domácích a zahraničních institucí i soukromých sbírek.

Autoři koncepce: Gabriella Belli, Guy Cogeval

Kurátorka výstavy: Kristýna Brožová