Musa – the new face of the Pro Arte Portfolio

27. October 2015 - 6:49

Lukáš Musil, řečený Musa – nejprestižnější český tatér a nový fenomén české výtvarné scény, vytvořil na přání Pro arte monumentání, 9 metrů široký triptych s názvem Variace na Kupku. Ten byl nabídnut v benefiční aukci při slavnostním otevření Galerie Pro arte 21. října, a to ve prospěch nadace Debra, která podporuje děti s nemocí motýlích křídel.

186_2356314_

Musa (vl. jménem Lukáš Musil, narozen 1984 v Praze) patří k autorům, který si vytvořil svébytný abstraktní styl, jenž nenechává nikoho bez emocí. Dlouho to nevypadalo, že by se věnoval umění, ačkoliv se u něj od dětství projevovaly výjimečné vlohy. Po ukončení úspěšné hokejové kariéry v juniorské reprezentaci ČR mu trvalo několik let, než se stal obdivovaným tvůrcem české tatérské scény a vybudoval si pozici jednoho z nejznámějších světových tatérů. Jeho díla jsou prezentována mj. v unikátní expozici Musée du quai Branly v Paříži. Tak jako se pro secesi vžilo označení „styl Mucha“, je dnes zcela běžné, že se některá světová tatérská studia pokouší o „styl Musa“, který je v branži přelomový. Zatímco při tetování musí tatér kooperovat s tetovaným, protože vstupuje do jeho intimity, je pro Musu malování absolutní svobodou, hledáním pravdy, za níž si může stát a ke které se snaží přiblížit i svým osobním přístupem k životu. Invenčně rozvíjí možnosti tradiční velkoformátové malby a pracuje s aparátem monumentálních forem v minulosti charakteristických například pro baroko. Ačkoliv formální rejstříky využívá značně neklasicky, představuje jeho pojetí v českém prostředí jedinečnou kvalitu, která je prosta laciných popartových a hlubokomyslně abstraktních gest. Z tohoto důvodu také fond Proarte Musu oslovil a nabídl mu možnost vytvořit originální reakci na slavnou Kupkovu Vlnu, která je součástí jeho portfolia. Intuitivní pochopení principů galerijního formátu Musovi umožnilo naplno ukázat možnosti klasického, nicméně stále atraktivního závěsného obrazu. V době preferování nemalířských medií přináší Musovo akcentování malby zajímavý a vrstevnatý komentář ke starým příběhům i k problémům současnosti.

Musův triptych Variace na Kupku byl 21. října 2015 vydražen v benefiční aukci ve prospěch nadace Debra za částku 300 000 Kč.
Jsme spolu s autorem a soukromým sběratelem, který dílo zakoupil, rádi, že jsme tím nadaci pomohli podpořit děti s nemocí motýlích křídel.