Cigler z Pro arte na zámku v Troji

27. October 2015 - 6:45
Václav Cigler: Průzor II, 2012, optické sklo, kov, 30 x 30 x 5 x 120 cm. Z instalace v zahradách zámku v Praze Troji v roce 2015

Výběr z obsáhlého souboru skleněných plastik Václava Ciglera z portfolia Pro arte je vedle dalších jeho děl vystaven až do 1. listopadu na zámku v Troji. Výstavu připravila Galerie hlavního města Prahy jak v interiéru, tak exteriéru tohoto barokního skvostu. Touto zápůjčkou pokračuje těsná spolupráce umělce a fondu, započatá již při jeho vzniku.

Velký nákup interiérových a exteriérových skleněných plastik Václava Ciglera, dnes již světově proslulého sklářského výtvarníka, stál v samých počátcích existence fondu Pro arte v roce 2012. Od té doby se prokázal již mnohokrát ověřený fakt, že zásadní investice do výjimečných děl od nejlepších žijících výtvarníků je řečištěm, kterou investice do umění protékají s nejefektivnějšími výsledky jak pro investory či sběratele, ale také pro autora a autorovo dílo samo. Úžas, vizuální zážitek i radost jaký vzbuzují Ciglerovy plastiky, ať už jsou z optického skla, ze skla litého a barveného nebo z pokovených ploch, je podle zkušeností z několika prezentací Ciglerova díla v Pro arte standardní reakcí návštěvníků, jedno jsou-li to znalci současného umění, dospělí nebo děti.

Spolupráce Pro arte s Václavem Ciglerem a jeho stálým kolegou, architektem Michalem Motyčkou, má kromě výstav, jíž je prezentace v Trojském zámku jedním z dalších zastavení, nalézt své pokračování v nejbližší době při dalších příležitostech, mimo jiné v unikátní laserové instalaci v Piaristickém chrámu v Litomyšli v červnu tohoto roku.

Anotace výstavy GHMP v Trojském zámku je k dispozici ZDE.
Václav Cigler: Průzor II, 2012, optické sklo, kov, 30 x 30 x 5 x 120 cm. Z instalace v zahradách zámku v Praze Troji v roce 2015.